Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Finał Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic

Finał Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic
Wrzesień 26
16:47 2014

Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic to znacznie więcej niż konkurs. To prawdziwa instytucja o ogromnym zasięgu i sile oddziaływania. Trudno przecenić jego znaczenie dla popularyzacji fotografii jako hobby i jako sztuki. W ciągu 10 lat istnienia uczestnicy konkursu nadesłali łącznie 450 tysięcy zdjęć, prezentując na nich fascynujące obrazy otaczającego nas świata.

Jury rozstrzygnęło właśnie 10., jubileuszową edycję WKF-u. Tegorocznym GRAND PRIX uhonorowany został Sebastian Gorgol za zdjęcie „Bezpieczna zabawa”. Zwycięzcy odebrali statuetki podczas uroczystej gali w Warszawie, którą poprowadzili Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna polskiej edycji magazynu oraz Tomasz Tomaszewski – przewodniczący Jury konkursu. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na łamach październikowego numeru magazynu National Geographic Polska oraz na wystawie, która odwiedzi 5 miast w Polsce.

Wielki Konkurs Fotograficzny organizowany przez National Geographic Polska to wyjątkowe wydarzenie w świecie fotografii, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem już od dekady. To największe fotograficzne przedsięwzięcie w Polsce zostało nagrodzone przez centralę National Geographic Society w Waszyngtonie, która od 2006 roku organizuje jego międzynarodową edycję.

Uczestnicy Wielkiego Konkursu Fotograficznego w ciągu 10 lat nadesłali łącznie niemal 450 tysięcy zdjęć. Wyłania się z nich fascynujący obraz współczesnego świata widziany oczami fotografów. Wszystkich łączy jedno marzenie – pokazać swoje fotografie na łamach legendarnego magazynu.

Historia konkursu udowadnia, że niejednemu zwycięzcy otworzył on drogę do dalszej kariery, tak jak zdobywcy Grand Prix 8. edycji Arkadiuszowi Makowskiemu, którego fotoreportaż został nagrodzony we wrześniu na prestiżowej międzynarodowej konferencji International Media Conference 2014 w centrali National Geographic w Waszyngtonie.

–  W ciągu ostatniej dekady zmieniła się technika robienia zdjęć oraz jej dostępność. Ale zarówno 10 lat temu, jak i teraz staramy się wyłonić po prostu dobre fotografie, czyli takie, które pokazują wrażliwość autorów, zmuszają do zatrzymania się, objęcia świata refleksją – mówi Martyna Wojciechowska, od 8 lat redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska, który w tym roku na międzynarodowej konferencji Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie zdobył 4 prestiżowe nagrody, co jest bezprecedensowym sukcesem w historii konferencji.

W jubileuszowej, 10. edycji konkursu uczestnicy nadesłali niemal 30 tysięcy fotografii, które oceniało Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska.

Rywalizacja przebiegała w 5 kategoriach: FOTOREPORTAŻ, LUDZIE, ZWIERZĘTA, KRAJOBRAZ, oraz w kategorii specjalnej Samsung: NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI. Poza publikacją zwycięskich fotografii na łamach National Geographic Polska na laureatów czekają nagrody w postaci wysokiej klasy sprzętu fotograficznego i multimedialnego ufundowanego przez firmę Samsung
– mecenasa konkursu.

– W zdecydowanej większości nadesłanych fotografii widzę prawdziwą pasję, cierpliwość, determinację i dojrzałość ich autorów. To bardzo cieszy. Choć fotografia jest dziś łatwiejsza z technicznego punktu widzenia, wciąż przyciąga ludzi wyjątkowo wrażliwychzauważa Maciej Nabrdalik, członek Jury, jeden z najbardziej utytułowanych polskich fotografów młodego pokolenia.

Szczególnym wydarzeniem gali było przyznanie pierwszej w historii WKF Nagrody Specjalnej dla Tomasza Tomaszewskiego, który jest konsultantem generalnym National Geographic Polska i przewodniczącym Jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego od początku jego istnienia. Nagroda, którą redaktor naczelna Martyna Wojciechowska wręczyła Tomaszowi Tomaszewskiemu, jest jednocześnie uhonorowaniem wybitnego fotografa za całokształt dokonań artystycznych i podziękowaniem za zasługi dla polskiej edycji magazynu.

– Obcowanie z obrazami, które nie były jedynie wynikiem uchwycenia świata jako obiektu, ale obrazami, które uczyniły ze świata obiekt sam w sobie, jest doświadczeniem tak satysfakcjonującym, że godziny poświęcone na ocenianie tysięcy nadesłanych prac przestały mieć znaczeniekomentuje pracę przy Wielkim Konkursie Fotograficznym Tomasz Tomaszewski.

GRAND PRIX 10. WKF

SEBASTIAN GORGOL: BEZPIECZNA ZABAWA

SEBASTIAN GORGOL: BEZPIECZNA ZABAWA

SEBASTIAN GORGOL: BEZPIECZNA ZABAWA

Młoda, urodzona w tym roku samica humbaka w bezpiecznej bliskości odpoczywającej w niezwykły sposób matki. Samica po zaczerpnięciu powietrza zanurza się i zasypia, wisząc w toni głową w dół, gdy część jej potężnego ogona wystaje ponad powierzchnię wody. W tym czasie mała bawi się i z wielką ciekawością poznaje otaczający ją świat.

Tonga, 2014 rok.

– Wybrane zdjęcie nie tylko zadowala wizualnie, ale niesie także zadziwiająco bogatą symbolikę. Jest tam i macierzyństwo, i świat postawiony na głowie, osobliwość, krzyż oraz zagrożony gatunek. A wszystko na dodatek odbywa się pod powierzchnią wody, która jak wiemy pokrywa naszą planetę w siedemdziesięciu pięciu procentachmówi o zdobywcy Grand Prix Tomasz Tomaszewski.

Kategoria FOTOREPORTAŻ

PIERWSZE MIEJSCE

SEBASTIAN GORGOL: POLOWANIE

Mieszkańcy indonezyjskiej wioski Lamalera z wyspy Lembata podtrzymują wielowiekową tradycję polowania na wieloryby z użyciem wiosłowych łodzi i bambusowych harpunów. O skuteczności łowów decyduje pierwszy skok lamafy harpunnika. To funkcja zarezerwowana dla najodważniejszych mężczyzn. Chłopcy trenują więc skoki z harpunem, by kiedyś zdobyć zaszczytny tytuł. W dzieleniu mięsa upolowanego kaszalota biorą udział wszyscy mieszkańcy wioski, w tym dzieci.

WYRÓŻNIENIE

AGNIESZKA SZEDERA: QUEER TANGO

Ruch queer tango od ponad dekady rozprzestrzenia się w Europie. Queer tango porzuca sztywne zasady tradycyjnej formy tego zrodzonego w Argentynie tańca, gdzie to mężczyzna prowadzi kobietę. Tu każda płeć ma możliwość eksperymentowania z rolami, co przekłada się na poszukiwanie własnego stylu komunikacji. Zdjęcia powstały na festiwalu queer tango w stolicy Norwegii Oslo.

WYRÓŻNIENIE

KUBA KAMIŃSKI: SZEPTUCHY

Szeptuchy to przeważnie starsze kobiety, które uważają, że posiadają dar od Boga – moc leczenia chorób, bólu fizycznego i psychicznego. Twierdzą też, że są w stanie rzucać czary i uroki. Uwalniać ludzi od opętania przez złe duchy za pomocą specjalnych modlitw i rytuałów przekazywanych przez pokolenia. Można je spotkać w rejonach przy wschodniej granicy Polski oraz na zachodniej Białorusi.

Kategoria LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE

KATARZYNA PAWLICA: WIARA

KATARZYNA PAWLICA: WIARA

KATARZYNA PAWLICA: WIARA

Kalwaria Zebrzydowska. Jak co roku tysiące ludzi wzięło udział w celebracji Wielkiego Tygodnia. Trudno o uśmiech na twarzy, gdy osoba wierząca uczestniczy w misterium Męki Pańskiej, zwłaszcza tak realistycznym jak to. Sprzedawcy pączków i waty cukrowej liczą, że zasmuceni widokiem cierpienia ludzie chętniej skorzystają z ich słodkiej oferty.

WYRÓŻNIENIE

ZBIGNIEW BORYS: SZANSA NA WODĘ

Południe Etiopii – plemienne ziemie Hamerów. Susze to tutaj codzienność. Bywa, że miesiącami nie spada kropla deszczu i wysycha wszystko, w tym wioskowe studnie. Wtedy jedyną szansą na orzeźwiający łyk jest dotarcie do wody, która sączy się leniwie między ziarenkami piasku, tuż pod wyschniętym korytem rzecznym.

WYRÓŻNIENIE

DANIEL FRYMARK: SIŁKA

Chojnice. Amatorska siłownia w piwnicy altanki na działkach ogródkowych. Adi i Tede ćwiczą tutaj trzy razy w tygodniu. Pomieszczenie urządzili sami, bo nie mieli pieniędzy na karnety do profesjonalnej siłowni. Przez kilka miesięcy zbierali używane sprzęty do treningów, porządkowali piwnicę i malowali ściany. Ćwiczą od ponad dwóch lat.

Kategoria ZWIERZĘTA

PIERWSZE MIEJSCE

ADAM KOT: KONFRONTACJA

ADAM KOT: KONFRONTACJA

ADAM KOT: KONFRONTACJA

O świcie w nadodrzańskiej czatowni fotografowałem z kolegą myszołowy, które przyciągała padlina. Gdy już podjadły, w pobliżu lądowała czapla siwa. Powoli zbliżała się do myszołowów, pilnie je obserwując, a potem porywała resztki. Oczywiście nie podobało się to myszołowom, więc dochodziło do starć. Bojowa czapla niekiedy przeganiała konkurentów. Tylko że potem… traciła zainteresowanie padliną, do czasu aż myszołowy znów się zjawiły. Co ciekawe, taka sytuacja powtarzała się przez kilka dni.

WYRÓŻNIENIE

ADAM FICHNA: MAGIA PORANKA

Wczesnym jesiennym rankiem nad stawami Wielikąt pojawił się sokół wędrowny, który swoją obecnością wywołał niepokój i poruszenie wśród przebywających tam ptaków. Cały akwen zamienił się w jeden wielki teatr, który miałem szczęście podziwiać.

WYRÓŻNIENIE

PIOTR KRUPA: KACZA WYSPA

Od kilku lat dokumentuję różne koryta rzek z lotu ptaka. Na tym zdjęciu widać odcinek Wisły w okolicy Baranowa Sandomierskiego. Niski stan wody odsłonił malownicze wysepki, na których zgromadziło się dzikie ptactwo. Spłoszone, gwałtownie wzbija się do lotu, pozostawiając kręgi na wodzie. Myślę, że zdjęcie mogłoby świetnie zilustrować definicję wyrażenia „puszczać kaczki”.

Kategoria KRAJOBRAZ

PIERWSZE MIEJSCE

WALDEMAR GRAŚ: ZAMIEĆ

WALDEMAR GRAŚ: ZAMIEĆ

WALDEMAR GRAŚ: ZAMIEĆ

Zdjęcie zostało wykonane podczas zimowego pleneru na Pilsku zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała. Szczęście uśmiechnęło się do nas ostatniego dnia. Gdy porywisty wiatr rozwiał chmury prószące śniegiem, wykorzystałem chwilę na szczycie i zrobiłem tę fotografię.

WYRÓŻNIENIE

HUBERT STOJANOWSKI: SZURPILSKIE

Okolice suwalskiego jeziora Szurpiły wciąż mnie nęcą, bo mogę tam z paralotni podziwiać niemal skończone obrazy – takie jak ten. Spękany lód fotografowałem o poranku w asyście klucza żurawi. Lecieliśmy, a wiosna szła.

WYRÓŻNIENIE

MARIUSZ JANISZEWSKI: TAJFUN

Trzy miesiące po tajfunie Yolanda (Hayan) miasto Tacloban na filipińskiej wyspie Leyte powoli wraca do życia. Mieszkańcy z trudem odbudowują swoje domostwa. Widok palących się śmieci na tle połamanych palm ciągnie się po horyzont.

Kategoria Samsung NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI

PIERWSZE MIEJSCE

KONRAD BĄK: ARMAS AVELLANO

KONRAD BĄK: ARMAS AVELLANO

KONRAD BĄK: ARMAS AVELLANO

Ogier widoczny na zdjęciu to Armas Avellano z rzadkiej w Polsce linii koni andaluzyjskich
– Yeguada de Cartuja, które występują w spektaklach Królewskiej Szkoły Jazdy
– Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Właścicielką rumaka jest znana miłośniczka koni tej rasy Blanka Satora.

WYRÓŻNIENIE

KRZYSZTOF CHOMICZ:  TANGO ORŁÓW

Zdjęcie powstało nad chronionym obszarem delty Świny, prawdziwego ptasiego królestwa. Przedstawia zaloty dorosłego bielika i młodej samicy.

WYRÓŻNIENIE

MARCIN MIROSŁAWSKI:  REKREACJA

Dla fotografa wszystko może się stać tematem. Choćby ścieżka rowerowa biegnąca wałami miejskiego zalewu, a na niej para rowerzystów.


 

JURY KONKURSU

TOMASZ TOMASZEWSKI

Przewodniczący Jury, wybitny i nagradzany fotograf, współpracuje z magazynem National Geographic od 25 lat, a od 1999 r. jest konsultantem generalnym jego polskiej edycji. Członek m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował zdjęcia na łamach: Stern, New York Times, Time, Vogue, Die Zeit. Autor wystaw w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, we Włoszech, w Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA

Od 2006 roku redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska i NG Traveler, dziennikarka, autorka bestsellerowych książek i zapalona globtroterka, która ze swoimi telewizyjnymi projektami podróżniczymi Misja Martyna oraz Kobieta na krańcu świata ponad 10-krotnie okrążyła kulę ziemską. Stanęła na szczycie Mount Everestu jako druga Polka w ramach zakończonego sukcesem projektu Korona Ziemi i jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej dotarła do mety Rajdu Dakar.

WOJCIECH FRANUS

Dyrektor artystyczny National Geographic Polska, zajmuje się również opracowaniem graficznym książek podróżniczych. Wcześniej pracował w Gazecie Wyborczej, w agencji fotograficznej East News i w tygodniku Polityka. Z zamiłowania – specjalista od rewitalizacji fotografii historycznej.

ADAM BALCEREK

Nagradzany w Polsce i za granicą fotograf mody oraz reklamy, podróżnik. Publikował w Moves New York, Glamour, Prestige France oraz Vogue China. Jego prace zdobyły wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Autor licznych projektów charytatywnych związanych z fotografią, takich jak warsztaty Photography For Nairobi polegające na tworzeniu miejsc pracy oraz walce z niewolnictwem w Afryce.

GRZEGORZ LEŚNIEWSKI

Przyrodnik  z wykształcenia, fotograf z zamiłowania, uwieczniający piękno polskiej natury. W 2005 roku został uhonorowany tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jako jedyny Polak został zaproszony do projektu Wild Wonders of Europe ukazującego dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu.

MACIEJ NABRDALIK

Członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej, m.in.: NPPA The Best of Photojournalism, Pictures of the Year International, Grand Press Photo. Laureat nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, juror Grand Press Photo 2012. Jego zdjęcia były prezentowane na wystawach we Francji i Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech, Czechach i Polsce.

RAFAŁ OLEJNICZAK

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, fotograf, menedżer. Dyrektor Radia ZET, ZET Gold oraz Chilli ZET. Jako fotograf specjalizuje się w fotografii ulicznej. Jest m.in. autorem albumu Pierw(s)i w Polsce (nowatorski projekt charytatywny dla wydawnictwa National Geographic). Autor trzech wystaw: Lokalne historie (Warszawa, 2003), Podejrzane przypadki (Warszawa, 2008), Wszystkie niewłaściwe momenty (wystawa w Warszawie pod patronatem National Geographic, 2013). Dzieli życie między trzy wielkie pasje: radio, fotografowanie i podróże.

NAGRODY

LAUREAT GRAND PRIX

 • Aparat Samsung Smart Camera NX30 z wymienną optyką, z obiektywem Samsung 18-55 mm f/3,5‑5,6 OIS III
 • Obiektyw Samsung S1650ASB
 • Obiektyw Samsung W16NB
 • Obiektyw Samsung T50200IB
 • Tablet Samsung Galaxy Note PRO
 • Monitor Samsung UHD 28” 590
 • Karta SD Samsung PRO 64 GB

LAUREACI PIERWSZYCH MIEJSC WE WSZYSTKICH KATEGORIACH

 • Aparat Samsung Smart Camera NX300 z obiektywem
 • Tablet Samsung Galaxy Tab PRO 10.1
 • Karta SD Samsung PRO 64 GB

WYRÓŻNIENI WE WSZYSTKICH KATEGORIACH

 • Aparat Samsung Smart Camera NXF1
 • Smartfon Samsung Galaxy Note 3 5,7” z rysikiem S-PEN
 • Karta SD Samsung PRO 64 GB

MECENASEM KONKURSU I FUNDATOREM NAGRÓD JEST FIRMA SAMSUNG.

Wystawa fotograficzna

Najlepsze ze zdjęć nagrodzonych we wszystkich 10 edycjach Wielkiego Konkursu Fotograficznego zostaną zaprezentowane podczas wystawy fotograficznej. Ekspozycja w pierwszej kolejności odwiedzi Kraków, następnie będą mogli ją podziwiać mieszkańcy Rzeszowa, Poznania, Warszawy i Gdańska.

Harmonogram:

4-9 października – Kraków, Galeria Krakowska

11-16 października – Rzeszów, Millenium Hall

18 – 23 października – Poznań, Galeria Malta

25 października – 8 listopada – Warszawa, Wola Park

10 – 16 listopada – Gdańsk, Galeria Przymorze

Informacje o konkursie i wystawie można znaleźć na stronie www.wkf.national-geographic.pl

About Author

Przemysław Bicki

Przemysław Bicki

Idź, szukaj i rób zdjęcia! Ta strona jest tylko informacyjna, nie siedź przy komputerze tylko rób zdjęcia... :)

Related Articles

1 Comment

 1. polpot
  polpot Październik 13, 14:58

  super

  Reply to this comment

Write a Comment

Podaj wynik: *