Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

MOŻNA JUŻ ZGŁASZAĆ PRACE NA KONKURS NIKON PHOTO CONTEST 2014–2015

MOŻNA JUŻ ZGŁASZAĆ PRACE NA KONKURS NIKON PHOTO CONTEST 2014–2015
Wrzesień 17
11:39 2014

Firma Nikon Europe zachęca wszystkich entuzjastów fotografowania, aby dzielili się owocami swojej pasji i zgłaszali prace w ramach 35. corocznego konkursu fotograficznego firmy Nikon, czyli Nikon Photo Contest. Po raz pierwszy w kategoriach zdjęć i filmów będą przyjmowane prace wykonane przy pomocy dowolnych urządzeń cyfrowych, w tym również smartfonów. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy będą mogli przesyłać swoje zdjęcia i filmy od 15 września do 15 grudnia 2014 roku.

Prestiżowy, coroczny konkurs Nikon Photo Contest (NPC) po raz pierwszy został zorganizowany w 1969 roku. Stanowi on świetną okazję, zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, do nawiązania znajomości wśród entuzjastów fotografiki z całego świata i zaprezentowania swojego talentu. W zeszłorocznym konkursie zostało zgłoszonych 99 339 prac ze 153 krajów w różnych częściach globu, które obejmowały wszystkie możliwe tematy — od poruszających krajobrazów po komiczne portrety.

W konkursie na rok 2014–2015 obowiązują cztery nowe warunki:

• We wszystkich kategoriach zdjęć i filmów będą przyjmowane prace o tematyce „Dom”. Osoby zgłaszające prace będą miały okazję przedstawić swoją indywidualną interpretację — co oznacza dla nich dom.
• W każdej kategorii zdjęć i filmów będą teraz przyjmowane prace wykonane dowolnymi urządzeniami cyfrowymi (także smartfonami i kamerami).
• Aby ułatwić przedstawienie własnych koncepcji i kreatywnej twórczości, w kategoriach filmów będą akceptowane nagrania trwające od 6 do 180 sekund.
• Nowa nagroda „Pokolenie N” zostanie przyznana 10 uczestnikom, którzy mają 19 lat i mniej, we wszystkich kategoriach.

W tegorocznym konkursie prace będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którego skład wchodzić będzie 17 znanych fotografów, reżyserów filmowych oraz specjalistów i znawców w dziedzinie fotografiki. Ich zadaniem będzie wybranie 96 prac, które uplasują się na 1., 2. i 3. pozycji w każdej kategorii, oraz wybranie zdobywcy Nagrody Głównej.

Zdobywca Nagrody Głównej, wybrany spośród autorów prac obejmujących zdjęcia i filmy, otrzyma trofeum, certyfikat zwycięstwa oraz produkty firmy Nikon o wartości 1 000 000 JPY, a także nagrodę gotówkową w wysokości 500 000 JPY. Zdobywcy pierwszego miejsca w każdej z poszczególnych kategorii otrzymają trofeum, certyfikat zwycięstwa oraz produkty firmy Nikon o wartości 500 000 JPY. Więcej informacji na temat nagród w każdej kategorii można znaleźć na stronie www.nikon-photocontest.com/en/.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w czerwcu 2015 roku, a ich prace zostaną przedstawione w późniejszym terminie.

Komentarz pana Takami Tsuchida, prezesa firmy Nikon Europe: „Każdego roku sędziowie konkursu Nikon Photo Contest są pod dużym wrażeniem olbrzymiego zróżnicowania prac zgłaszanych przez fotografów z całego świata. Konkurs ten jest okazją do uczczenia fotografiki jako dziedziny artystycznej oraz pasji, z jaką ludzie do niej podchodzą. Dlatego też zdecydowaliśmy się ułatwić zgłaszanie prac. Wraz z naszym partnerem, firmą Western Digital Technology, zachęcamy fotografów, aby już zaczęli zastanawiać się nad pracami, które chcieliby zaprezentować w ramach tegorocznego konkursu. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, czym zaskoczą nas tym razem”.

Główni sędziowie są już znani

Stephen Mayes oraz John C Jay — światowej sławy znawcy fotografiki o wieloletnim i bogatym doświadczeniu — zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie jako główni sędziowie w kategoriach zdjęć i filmów.

Stephen Mayes, który będzie pełnił funkcję sędziego głównego w kategorii zdjęć, jest obecnie dyrektorem wykonawczym stowarzyszenia Tim Hetherington Trust¹. Od ponad 25 lat zajmuje się kierowaniem pracą i wspieraniem karier najwyższej światowej klasy fotografików i artystów z różnych dziedzin — od sztuki i mody po fotoreportaże i zdjęcia komercyjne.

Oprócz zajmowania stanowiska Sekretarza w konkursie World Press Photo w latach 2004–2012, zajmował się on również opracowywaniem skutecznych koncepcji biznesowych oraz wspieraniem działalności wielu firm zajmujących się fotografiką w różnych częściach świata. John C Jay, który będzie pełnił funkcję sędziego głównego w kategorii filmów, jest prezesem i dyrektorem kreatywnym w firmie konsultingowej, która zajmuje się wspieraniem rozwoju nowych firm oraz opracowywaniem produktów i usług.

Przez czytelników czasopisma Graphic Design USA został on uznany za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych dyrektorów artystycznych minionego 50-lecia. Jego nazwisko widnieje również na liście sław prestiżowego stowarzyszenia Art Directors Club of New York

¹Tim Hetherington był brytyjskim fotoreporterem. Jego praca skupiała się na dokumentowaniu konfliktów zbrojnych, a jedno z jego zdjęć zdobyło nagrodę roku 2007 w konkursie World Press Photo. Stowarzyszenie Tim Hetherington Trust ma na celu zachowanie owoców pracy zawodowej Hetheringtona, w tym archiwizację fizycznych materiałów oraz zarządzanie intelektualnym i artystycznym wykorzystaniem jego dzieł.

²Najstarsza na świecie organizacja skupiająca dyrektorów artystycznych (założona w roku 1920, z siedzibą w Nowym Jorku). Stowarzyszenie Art Directors Club of New York co roku przyznaje nagrody za najwyższe osiągnięcia w takich dziedzinach, jak twórczość reklamowa czy projektowanie graficzne.

Więcej informacji na temat konkursu Nikon Photo Contest, kategorii prac oraz wymogów związanych z udziałem można znaleźć na stronie www.nikon-photocontest.com/en/

/materiały prasowe Nikon/

About Author

Przemysław Bicki

Przemysław Bicki

Idź, szukaj i rób zdjęcia! Ta strona jest tylko informacyjna, nie siedź przy komputerze tylko rób zdjęcia... :)

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Podaj wynik: *