Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Najstarsze żywe organizmy na Ziemi

Najstarsze żywe organizmy na Ziemi
Kwiecień 24
07:45 2014

Fotografka Rachel Sussman przez 10 lat dokumentowała najstarsze żywe organizmy na naszej planecie. Wiele obiektów, które uwieczniła, zniknęło już z powierzchni Ziemi. Na szczęście przetrwają na stronach wydawnictwa o prostym tytule The Oldest Living Things in the World.

Projekt został zrealizowany dzięki badaniom artystki i pomocy biologów. Fotografka zwiedziła cały świat, od Pustyni Mojave po Antarktydę. Sfotografowane obiekty liczą sobie co najmniej 2 tysiące lat, a część z nich znacznie przekracza ten wiek. Pando, kolonia topoli osikowej w Utah, ma 80 tysięcy lat! Kolonia wygląda jak las, ale w istocie tworzy ją jedno drzewo – wszystkie pnie łączy wspólny system korzeniowy.

Tutaj można obejrzeć wprowadzenie do projektu i książki przygotowane przez Sussman:

[vimeo clip_id=90498615]

Projekt łączy sztukę i naukę, różne dyscypliny i kontynenty, a książka stanowi swego rodzaju dziennik z podróży – zdjęciom towarzyszą także teksty. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.  Aby lepiej zrozumieć misję fotografki, warto zajrzeć na jej stronę oraz obejrzeć wykład z cyklu TED z 2010 roku.

3SussmanAntarcticMoss

©Rachel Sussman

Welwitschia_0707_22411_txt

©Rachel Sussman

2SussmanLlareta

©Rachel Sussman

09_Sussman_Bristlecone_0906_3030_1068px

©Rachel Sussman

Książka The Oldest Living Things in the World została wydana przez University of Chicago Press i zawiera124 fotografie, 30 esejów, infografiki, a wstęp przygotowali znany kurator i krytyk sztuki Hans-Ulrich Obrist oraz sławny pisarz naukowy Carl Zimmer.

/Źródło: PetaPixel/

About Author

Kamila Stefek

Kamila Stefek

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment