Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Wilki z dzikiem na żubrzej polanie

Wilki z dzikiem na żubrzej polanie
Luty 02
15:39 2014

Na oglądanej na żywo w ramach projektu Żubry Online polanie w Puszczy Białowieskiej zwykle pasą się żubry. Tym razem nocą zagościł na niej dzik i dwa wilki. O przebiegu tego niezwykłego spotkania poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych (LP) Anna Malinowska.

To spotkanie dwóch gatunków – dzika, który czasami bywa ofiarą, i wilków – tym razem odbyło się, co widać na filmie, w przyjaznej atmosferze. „Dzik i wilki buszowały po polanie tak, jakby nie było na niej innych gości dobrych parę minut, po czym oddaliły się – każde w swoją stronę” – tłumaczy Malinowska w przesłanym PAP komunikacie.

„Dlaczego tak się zachowały? Jeśli zwierzęta nie zwracają na siebie uwagi, to jest pewne, że prowadzą jakąś grę. Każdy ruch sąsiada jest dokładnie obserwowany i analizowany, a w przypadku zagrożenia reakcja będzie natychmiastowa” – tłumaczy zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Browsk, Jerzy Ługowoj. Dodaje, że zwierzęta porozumiewają się innym językiem, niż ludzie. „Jest to przede wszystkim zapach (feromony), gra pozami, dźwięk, którego czasami człowiek nie słyszy, +jeżenie+ sierści, itd. W tym przypadku może być tak, że wilk nie jest głodny, ale już zaplanował i zlokalizował swój posiłek na przyszłość” – opisuje.

Zdaniem Adama Gełdona z Nadleśnictwa Spychowo, który specjalizuje się w badaniu zachowania wilków, te drapieżniki w ogóle nie były dzikiem zainteresowane. „Nie planowały polowania, patrzyły w zupełnie inną stronę, a ofiary wyczuwają, kiedy drapieżnik stanowi zagrożenie i wtedy wzmagają czujność. Może wilki już były najedzone, albo zdawały sobie sprawę, że nie poradzą sobie z dzikiem na wydeptanym śniegu?” – sugeruje.

Gełdon dodaje, że na tym karmisku jest mnóstwo różnych zapachów. „To mogło zwabić wilki, ale niekoniecznie w celu polowania – ocenia. – A dziczek zachowywał rezerwę. Żerował i łbem skierowany był w stronę wilka, nigdy zupełnie tyłem. Ta sytuacja przypomina mi widok wałęsających się wilków blisko, a nawet wewnątrz stad bizonów w USA, które w ogóle się wilkami nie przejmowały, tylko spokojnie pasły się na prerii. Strategia polowania wilków jest taka, by zmusić bizony do biegu, bo wtedy łatwiej odizolować wybraną ofiarę. A strategią obronną bizonów jest nie dać się sprowokować do takiego ruchu”.

To, co się dzieje na polanie można oglądać na portalu Lasów Państwowych w zakładce Żubry Online. Film z ostatniego spotkania znajduje się tu: http://www.lasy.gov.pl/zakladki/aktualnosci/wilki-z-dzikiem…-na-zubrzej-polanie

Kamerę, która umożliwia obserwacje zwierząt, zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk. Jest to miejsce, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów. Zimą z karmy dla żubrów korzystają też często jelenie. Polanę odwiedzają zające, czasem kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Goszczą na niej sarny, dziki i po raz wtóry zaobserwowane okiem kamery wilki. W nocy obserwację zwierząt umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia. (PAP)

About Author

Grzegorz Gołębniak

Grzegorz Gołębniak

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment