Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Z żurawiem za pan brat

Z żurawiem za pan brat
Kwiecień 02
10:59 2014

Jako mały chłopiec  zawsze na wiosnę podziwiałem przeloty ptaków, zastanawiałem się  gdzie śpią, co jedzą i jak się zachowują.  Marzyłem o bliskim spotkaniu z takim stworem i muszę przyznać że marzenia się spełniają.  W ostatnim tygodniu marca wraz z przyjacielem przemierzamy las w poszukiwaniu ciekawych kadrów, podczas jednej wyprawy postanowiliśmy odwiedzić bagno i poczekać na wschód słońca. Była gęsta mgła, w oddali było widać delikatne zarysy jakiś jeszcze niezidentyfikowanych przez nas istot.  Po paru chwilach jednogłośnie stwierdziliśmy że jest to para żurawi. Na nasze szczęście ptaki jeszcze nas nie zobaczyły i mogliśmy wykonać po kilka zdjęć.

_SOL0016 (2)

Robiło się coraz jaśniej, lada moment słońce miało wyjść zza ściany lasu, powoli oddaliliśmy się aby nie stresować tych majestatycznych stworzeń. Już w bezpiecznym miejscu zmieniłem obiektyw, na niebie pojawiały się pierwsze kolory… Można zaczynać, do dzieła !

_SOL0028

Wracając do domu zdecydowaliśmy  jeszcze raz odwiedzić  to magiczne miejsce.

Kilka dni później byłem na bagnie już o godzinie 03:00 kompletna ciemnica nawet własnej ręki nie było widać. Rozłożyłem sprzęt i z niecierpliwością czekałem na odrobinę światła aby zorientować się co i jak…  Parę chwil później jakieś dwadzieścia kilka metrów prze de mną  z mgły wyłoniły się dwa patyki, później cztery , sześć !  Po woli przesunąłem obiektyw w stronę ”patyków” i własnym oczom nie wieżę 6 sztuk żurawi tak blisko! tego jeszcze nie było”. Z każdą chwilą robiło się coraz jaśniej i już bardzo dobrze było je widać. Modliłem się tylko żeby nie doleciały gdzieś dalej, wiedziałem że jest to zbyt piękne aby było prawdziwe. Z sześciu zrobiło się dwa bo reszta wyniosła się trochę dalej, postanowiłem nie czekać dłużej, choć jeszcze ciemno, zaczynam pstrykać.

_SOL0006

2vj5zl1

Przez następne pięć minut siedziałem w bez ruchu i podziwiałem te ptaki, nie mogłem uwierzyć że są tak bardzo blisko, nagle jeden skrzydlaty przyjaciel zaczął wędrować w prawą stronę co było mi nie na rękę,  za chwilę drugi poszedł w jego ślady. Po szybkim namyśle zmieniłem ustawienie sprzętu i dalej podglądałem ich skryte i jakże ciche życie.

_SOL0010

W pewny momencie jeden z ptaków zaczął podchodzić coraz bliżej mojego ukrycia, jak na moje oko między mną a żurawiem było niecałe 10m wolnej przestrzeni, zbaraniałem… „Przecież to są bardzo czujne ptaki”, a ten podszedł tak blisko, nie spodziewałem się tak bliskiego spotkania…

_SOL0027

Na moment przestałem fotografować aby nie wzbudzać podejrzeń że ktoś lub coś jest parę metrów przed  nimi. Słońce wyszło zza chmur, światło zrobiło się miękkie a stwory wychwalały magię poranka.

_SOL0119

_SOL0114

Łącznie w lesie przesiedziałem ok 14 godzin fotografując te piękne ptaki.

Nie zapomnę tego spotkania przez długi czas :-)

About Author

Michał Solak

Michał Solak

Pochodzi z pogranicza Lubelszczyzny. Fotografią interesował się od zawsze. Na co dzień związany z przyrodą, stąd zainteresowanie właśnie tą dziedziną fotografii ze szczególnym naciskiem na krajobraz. Każdą wolną chwile spędza szukając odpowiedniego otoczenia, gdzie mógłby w pełni pokazać to czego nie da się zobaczyć gołym okiem. Twierdzi że w dzisiejszych czasach sfotografowanie czegokolwiek jest trudnym zadaniem, ponieważ prawie wszystko zostało już utrwalone na cyfrowych negatywach.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment