Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW 11 EDYCJI WIELKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO!

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW 11 EDYCJI WIELKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO!
Wrzesień 30
13:27 2015

Jedenasty Wielki Konkurs Fotograficzny magazynu National Geographic Polska za nami! W tym roku jury główną nagrodę, czyli Grand Prix przyznało Monice Strzeleckiej za fotoreportaż 3. Wszyscy laureaci swoje nagrody odebrali podczas wielkie gali WKF.

Jury – pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego – w składzie: Marek Arcimowicz, Wojciech Franus, Paweł Młodkowski, Martyna Wojciechowska, jak co roku nie miało łatwego zadania. Którym fotografiom przyznać nagrody? Jakie najlepiej reprezentują wartości National Geographic? Początki obrad nie były łatwe, ale bez lekkich zgrzytów i gorących dyskusji pomiędzy jurorami, nie udałoby się nam wybrać tak wspaniałych i ciekawych prac. To jest niesamowite, że po 11 edycjach, a jest to cała dekada, ludzie zgłaszają się, wysyłając dziesiątki tysięcy zdjęć, a my cały czas znajdujemy kolejne talenty! – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska.

Przez trzy miesiące trwania konkursu ponad 7 tys. uczestników wysłało prawie 40 tys. zdjęć! Po raz kolejny jest to dla nas wielki sukces i dowód na to, że Wielki Konkurs Fotograficzny jest wydarzeniem, które na stałe zagościło w świecie fotografii. Liczby mówią same za siebie. W ciągu tych wszystkich lat obejrzeliśmy w sumie 482 tys. zdjęć, a do konkursu zgłosiło się około 82 tys. uczestników! – tłumaczy Martyna Wojciechowska.

GRAND PRIX

Grand Prix - 3 - Monika Strzelecka

Grand Prix – 3 – Monika Strzelecka

Migawki z trzech lat życia trójki dzieci powstałe w domu, ogrodzie, podczas wizyty u dziadka. Zwykłe codzienne sprawy, dla dorosłych banalne, w oczach dzieci nabierają wymiaru magicznego. Ten okres życia to nie jedynie stereotypowa radość, śmiech i kolory – to przede wszystkim zachwyt nad światem.

FOTOREPORTAŻ

Pierwsze miejsce – Jakub Ochnio: Marsz

Pierwsze miejsce – Jakub Ochnio: Marsz

Marsz Niepodległości co roku 11 listopada przechodzący przez Warszawę skupia liczne organizacje prawej strony sceny politycznej. Od 2011 r. wydarzenie to jest kojarzone przede wszystkim z towarzyszącymi mu zamieszkami. Co istotne, jednocześnie w stolicy organizowane były równoległe manifestacje, za którymi stały m.in. Kancelaria Prezydenta RP czy organizacje lewicowe. Święto Niepodległości stało się dzięki temu symbolem podziałów w naszym kraju. Fotoreportaż jest zapisem wydarzeń z lat 2011–2014.

KRAJOBRAZ

Pierwsze miejsce – Jerzy Rojkowski: Krajobraz w skali mikro

Pierwsze miejsce – Jerzy Rojkowski: Krajobraz w skali mikro

Substancje chemiczne w zależności od wielu czynników krystalizują na nieskończenie wiele sposobów. Pod mikroskopem, w świetle spolaryzowanym, ujawniają się nowe światy, raz abstrakcyjne, innym razem łudząco przypominające te w skali makro. Na zdjęciu kwasek cytrynowy w 20-krotnym powiększeniu.

LUDZIE

Pierwsze miejsce – Joanna Mrówka: .

Pierwsze miejsce – Joanna Mrówka: .

Nie zważając na traumę, którą przeżywają dzieci, raz w roku w Mannar na Sri Lance odbywa się szczególny rytuał dziękczynny. Podczas hinduistycznej procesji rodzice przekazują swoje maluchy w ręce umartwiających się mężczyzn, którzy zawieszeni na hakach huśtają się z nimi przez moment. Ma to być forma podziękowania za otrzymanie potomstwa.

ZWIERZĘTA

Pierwsze miejsce – Patrycja Policha: Ryba Piła Pristis pristis

Pierwsze miejsce – Patrycja Policha: Ryba Piła Pristis pristis

Przydenny wędrowiec z piłą noszącą znamiona walki o byt. Osobnik ten znajduje się w niewoli.

XPERIA STREET PHOTO

Pierwsze miejsce – Łukasz Choja: Iluzjonistka

Pierwsze miejsce – Łukasz Choja: Iluzjonistka

Zdjęcie powstało w trakcie obchodów zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Na takich uroczystościach publiczność, aby mieć lepszy widok, zajmuje przedziwne miejsca – śmietniki, latarnie, parapety. Wśród widzów dostrzegłem te dwie kobiety ubrane na niebiesko. Nie pytałem o możliwość zrobienia zdjęcia, choć tuż po jego wykonaniu uśmiechnąłem się do modelek. Uśmiech został odwzajemniony.

XPERIA ART MOVIE

Pierwsze miejsce – Dorota Awiorko: Modlitwa o pokój

Pierwsze miejsce – Dorota Awiorko: Modlitwa o pokój

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa przełamują bariery między Polakami a Ukraińcami. To jedyne na wschodniej granicy Unii Europejskiej przedsięwzięcie realizowane na taką skalę. Od 10 lat między polskim Korczminem a ukraińską Stajiwką otwiera się granica. W 2014 r., gdy na zachodzie Ukrainy trwały Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, na wschodzie jej granicę przekroczyła armia rosyjska. Zdjęcia powstawały od 2006 do 2014 r.

Wszystkie zdjęcia można obejrzeć na łamach październikowego numeru National Geographic Polska, a także na naszej stronie internetowej www.national-geographic.pl.

A już na początku października startuje cykl wystaw Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Zdjęcia z poprzednich lat, a także laureatów tegorocznej edycji będzie można obejrzeć w galeriach handlowych w pięciu polskich miastach:

10 – 16 października Kraków – Bonarka City Center

19 – 24 października Warszawa – Atrium Promenada

26 – 01 listopada Gdańsk – Galeria Przymorze

3 – 9 listopada Poznań – Poznań City Center

12 – 18 listopada Kielce – Galeria Korona Kielce

11 edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego w liczbach:

Uczestników: 7 173

Wszystkich zgłoszeń: 38 626

Krajobraz: 13 548

Ludzie: 8 700

Zwierzęta: 9 912

Fotoreportaż: 3 948

XPERIA Street Photo: 2 436

XPERIA Art. Movie: 82

Nagrody w 11. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego:

LAUREAT GRAND PRIX: Smartfon Xperia Z3, Zestaw słuchawkowy Xperia Z3 Headset SBH70, Aparat Sony α6000, Voucher 5000 PLN na wyprawę z NO LIMITS by ITAKA

LAUREACI PIERWSZYCH MIEJSC WE WSZYSTKICH KATEGORIACH: Smartfon Xperia M4 Aqua

WYRÓŻNIENI WE WSZYSTKICH KATEGORIACH: Smartfon Xperia E4

About Author

Przemysław Bicki

Przemysław Bicki

Idź, szukaj i rób zdjęcia! Ta strona jest tylko informacyjna, nie siedź przy komputerze tylko rób zdjęcia... :)

Related Articles

1 Comment

  1. 1
    1 Luty 22, 20:55

    Hi to every one, the contents existing at this website are genuinely awesome for people
    knowledge, well, keep up the nice work fellows.

    Reply to this comment

Write a Comment