Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

O rosochatych drzewach i tajemniczej roślinie

O rosochatych drzewach i tajemniczej roślinie
Styczeń 23
12:57 2014

Postaram się krótko opowiedzieć o pewnym miejscu które znajduję się w naszym kraju i nie każdy o nim  słyszał. Zapraszam do krótkiej lektury.

Gdzieś w Polsce jest takie miejsce gdzie drzewa mogły by zagrać w niejednym dreszczowcu a tajemnicza roślina dostała by pierwszoplanową role. Mowa o Bagnie „Obary” a znajduje się w południowo wschodniej części naszego kraju. Słów kilka na temat nazwy, otóż pochodzi prawdopodobnie od „obwaru” sosnowego zwanego także osmółkiem sosnowym, jest to choroba powodowana przez grzyba „Cronartium flaccidum „ spotykana na tym obszarze dość często.

Rosochate drzewa to nic innego jak Sosna Zwyczajna, rosnąca na specyficznym terenie wyrasta na takie miłe dziwactwo. Ktoś powie drzewa jak drzewa, nie duże, brzydkie i łyse. Ja się z tym nie zgodzę, chociaż martwe oddają klimat przy wschodzącym i zachodzącym słońcu, nie raz miałem wrażenie że ożywają na chwilę i razem ze mną witają lub żegnają dzień. Przy wschodzie jak i zachodzie słońca dzieją się różne cyrki, raz miałem okazje fotografować „fioletowy wschód” a innym razem złoty, ale zdarzają się też normalne „spektakle” mam nadzieję ze fotografie to oddadzą.

Dość o drzewach, teraz opowiem o tajemniczej roślinie. Jako mały chłopak, w filmie widziałem jak roślina zjada jakąś rzecz, byłem przekonany że to ”science fiction”, a jednak się myliłem. Pod rosochatymi drzewami rośnie właśnie coś takiego a nazywają to „rosiczką okrągłolistną”. Roślinka o rozmiarach 10 groszówki, można by rzec „zabójca owadów” choć nie jest to częsty widok przynajmniej dla mnie, kiedy jakieś ”żyjątko” próbuje się wydostać z lepkich rosiczkowych kropelek. Na zdjęciach starałem się pokazać rosiczki oraz rosiczkowe impresje. Jak już wcześniej wspomniałem nie są to duże roślinki i bez odpowiedniego sprzętu trudno je sfotografować.

 

About Author

Michał Solak

Michał Solak

Pochodzi z pogranicza Lubelszczyzny. Fotografią interesował się od zawsze. Na co dzień związany z przyrodą, stąd zainteresowanie właśnie tą dziedziną fotografii ze szczególnym naciskiem na krajobraz. Każdą wolną chwile spędza szukając odpowiedniego otoczenia, gdzie mógłby w pełni pokazać to czego nie da się zobaczyć gołym okiem. Twierdzi że w dzisiejszych czasach sfotografowanie czegokolwiek jest trudnym zadaniem, ponieważ prawie wszystko zostało już utrwalone na cyfrowych negatywach.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Podaj wynik: *