Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Poradnik fotografowania gwiazd

Poradnik fotografowania gwiazd
Kwiecień 01
15:50 2014

Wszechświat powstawał miliardy lat i nic dziwnego, że tak trudno go utrwalić na zdjęciach. Wykonanie doskonałej fotografii nocnego nieba jest niemożliwe, jednak da się uchwycić chociaż część piękna kosmosu. Poniżej przedstawiono jest krótki poradnik, dzięki któremu fotografowanie nieba nocą powinno być znacznie prostsze.

Przygotowanie do zdjęć

1) Przed przystąpieniem do fotografowania koniecznie trzeba sprawdzić pogodę oraz fazę księżyca. Jeśli niebo będzie zachmurzone, gwiazdy będą niewidoczne, natomiast jeśli księżyc będzie widoczny, nie uda się uchwycić Drogi Mlecznej. Potrzebna jest naprawdę ciemna noc. Księżyc nie przeszkadza jednak w fotografowaniu samych gwiazd. Fazę księżyca można sprawdzić korzystając z aplikacji Photographers Ephemeris lub Photopills.

2) Miejsce, z którego się fotografuje, także musi być ciemne i dalekie od wszelkich źródeł światła. W znalezieniu takiego miejsca może pomóc Blue Marble Light Pollution Map. Warto też skorzystać z programu Stellarium, który pozwala zwizualizować trasę przemieszczania się planet, gwiazd i innych obiektów. Dzięki temu łatwo można sprawdzić, gdzie znajdzie się Droga Mleczna.

3) Kolejna sprawa to oczywiście odpowiedni sprzęt fotograficzny. Jeśli chce się uzyskać zadowalające efekty, niezbędne są trzy podstawowe elementy:

  1. Porządny i stabilny statyw
  2. Aparat z trybem manualnym i zapisem plików w formacie RAW
  3. Szerokokątny obiektyw, między 12-30mm przy tzw. pełnej klatce

Galaxy-Number-9

Wśród polecanych, ale nie niezbędnych rzeczy, można wymienić aparat pełnoklatkowy, pilot i jasny obiektyw. Najlepsze efekty osiągnie się przy użyciu obiektywu o przesłonie między f/2.8 a f/4. Przy przysłonie o wartości f/1.2 lub f/1.4 mogą się pojawić problemy ze złapaniem ostrości.

Fotografowanie

Jeśli ze sprawdzonego wcześniej miejsca nie widać dobrze gwiazd, trzeba poszukać ciemniejszego miejsca.  Aparat nie zarejestruje obrazu dużo lepiej, niż ludzkie oko.

Ogólna zasada nocnej fotografii polega na tym, aby jak najkrótszym czasie dopuścić do matrycy jak najwięcej światła.  Ostrość najlepiej jest ustawić na nieskończoność. Gwiazdy są na tyle oddalone, że nawet przy niskich wartościach przysłony można uzyskać ostre zdjęcia. Można oczywiście spróbować innych rozwiązań.

Właściwy czas naświetlania można ustalić według Zasady 500. Przykładowe czasy, dla aparatów pełnoklatkowych, podano w tabelce:

500 Rule

Aby uniknąć rejestracji ruchu gwiazd, a więc „efektu ogona”, należy podzielić liczbę 500 przez ogniskową, jakiej będzie się używać. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zasad ogólna i należy ją dostosować do konkretnych warunków. Jeśli ruch gwiazd jest widoczny albo nie widać gwiazd, trzeba stopniowo zmniejszać lub zwiększać czas naświetlania. Dłuższy czas pozwoli uwiecznić gwiazdy, które są bardziej oddalone od Ziemi, ale też rozjaśni te bliższe. Najlepszą nauką jest doświadczenie, dlatego warto próbować różnych rozwiązań.

Shoot-Me-to-the-Stars

Kolejna sprawa to ustawienia ISO. Im wyższa wartość, tym więcej światła dociera do matrycy, ale też tym większy jest szum. Jeśli zdjęcia wychodzą za ciemne, najpierw trzeba wydłużyć czas, dopiero później ISO – dłuższe naświetlanie nie wpływa negatywnie na jakość. Po wyborze czasu naświetlania według tabeli, należy ustawić ISO o wartości 800-1500. Jeśli efekty nie są zadowalające, można je podnieść. Atutem aparatów pełnoklatkowych jest fakt, iż zwiększanie ISO nie wpływa drastycznie na ilość szumu. Pamiętajmy, że jest to fotografia nocna i nie wszystkie element mają być jasne.

Obróbka

Przy obróbce zdjęć najlepiej jest skorzystać z dwóch programów – Lightroom i Photoshop, ale Adobe Camera RAW też się sprawdzi. W Lightroomie należy skorygować podstawowe parametry – kolor, jasność, kontrast, ostrość i redukcję szumów. Jak zwykle, zaleca się eksperymentować w poszukiwaniu satysfakcjonującego rozwiązania.

Następnie warto skorzystać z Photoshopa i za pomoc masek jasności, skorygować określone obszary zdjęcia. Można zwiększyć jasność gwiazd, pozostawiając ciemne niebo albo też usunąć szumy tylko z ciemnych partii. Można też dalej korygować kolory, ostrość, nakładać teksturę i stosować inne sztuczki, dzięki którym zdjęcie nabierze życia.

Spires-Mount-Rainier-Washington

Autorem poradnika jest fotograf i dziennikarz Dave Morrow, a więcej poradników i wskazówek znajdziecie na jego stronie i profilach: Facebook, Google+ i 500px

/na podstawie: PetaPixel/

 

 

About Author

Kamila Stefek

Kamila Stefek

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment