Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

RYBOŁOWY ONLINE

Miłośników dzikiej przyrody zapraszamy na transmisję online z gniazda rybołowów. Ptasie stanowisko, które mogą obserwować internauci, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Transmisja dzięki współpracy Lasów Państwowych i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Nasze rybołowy coraz intensywniej szykują się do opuszczenia gniazda. Na razie na pierwsze loty odważył się jeden z ptaków, prawdopodobnie najstarszy z rodzeństwa.
Pozostała dwójka przysiaduje na brzegu gniazda i ćwiczy skrzydła.

Po wylocie młode będą przysiadywać na najbliższych gałęziach, w odległości 20 – 30 m od rodzinnego domu. Później zaczną wyruszać na coraz dalsze wycieczki.

Za 3-4 lata młode z Nadleśnictwa Lipka poszukają dla siebie „domów”. Z obserwacji ornitologów wynika, że młode samce osiedlają się w odległości do 180 km od miejsca urodzenia, a samice nawet do 230 km. Jak wynika z informacji„zapisanych” na obrączce RoSzponki, matki młodych z Nadleśnictwa Lipka, wykluła się w okolicach Joachimsthal (Brandenburgia) w 2000 r. Od niemal 11 lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka.

Nadleśnictwo Lipka opiekuje się jednym z niewielu w Polsce gniazd rybołowów. Para tych bardzo rzadkich ptaków (w kraju gniazduje ok. 30 par) przez wiele lat gniazdowała na jednej ze sztucznych platform umieszczonych na drzewie. Kilka lat temu rybołowy przeniosły się na słup linii przesyłowej wysokiego napięcia. Niestety, w czasie zimy gniazdo uległo zniszczeniu. Moment jego odbudowy wykorzystali energetycy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych, którzy zainstalowali w ptasim domu kamerę.

To pierwsza w Polsce transmisja z gniazda rybołowów. Wcześniej skrzydlate reality show były realizowane, np. z gniazd bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Pomysłodawcy transmisji chcą nie tylko umożliwić obserwowanie jednego z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych, ale także uświadomić o ich roli w przyrodzie. Tym samym przyczynić się do zwiększenia działań na rzecz ochrony tych drapieżników.

Według Komitetu Ochrony Orłów, organizacji od lat monitorującej populacje ptaków drapieżnych, w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba gniazd zakładanych na słupach. W 2013 r. na 27 kontrolowanych przez KOO gniazd cztery zostały wybudowane na słupach. Niestety ich stalowa konstrukcja nie jest dobrą podstawą dla gniazd, które dość szybko ulegają zniszczeniu, a odpadające gałęzie powodują awarie linii energetycznych. Instalowanie specjalnych platform (takich, jak pod obserwowanym gniazdem) w miejscach upatrzonych przez rybołowy, mogłoby zwiększyć populację tych pięknych drapieżników.

Transmisja dzięki współpracy Lasów Państwowych i PSE.
Transfer danych zapewnia Orange.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment