Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

100 lat aparatów Leica

100 lat aparatów Leica
Marzec 06
13:58 2014

W 2014 roku mija 100 lat od powstania pierwszego małoobrazkowego aparatu. Skonstruowana przez Oskara Barnacka Leica zrewolucjonizowała nie tylko fotografię, ale i dwudziestowieczną kulturę. Aparat, jak na owe czasy, był wyjątkowo mały i lekki, dzięki czemu fotografia stała się łatwiejsza i mogła wyjść na ulice, co dało początek fotografii reportażowej. Co prawda wynalazek podbił rynek dopiero po pierwszej wojnie światowej, jednak to dzięki niemu obrazy jak portret Ernesto Che Guevary czy zdjęcie uciekającej wietnamskiej dziewczynki zapisały się na stałe nie tylko w historii, ale też w kulturze i stały się symbolami rozpoznawalnymi na całym świecie.

Firma Leica Camera AG ma co świętować, dlatego obchody setnego jubileuszu potrwają cały rok.  W tym czasie zaplanowano wiele wystaw i wydarzeń, a jednym z najważniejszych będzie otwarcie nowej fabryki zwanej „Leitz Park” w miejscowości Wetzlar. Przygotowano ponadto dwie specjalne edycje aparatów.

Leica-S-edition-100-years-anniversary-set

Zestaw pierwszy, Leica S ‘Edition 100’, obejmuje średnioformatową lustrzankę Leica S oaz dwa popularne i wielofunkcyjne obiektywy systemu S – Leica Summarit-S 70 mm f/2.5 ASPH. CS oraz  Leica Elmarit-S 30 mm f/2.8 ASPH. CS. Tym, co wyróżnia to wydanie, jest wyjątkowe jubileuszowe logo, które umieszczono zarówno na korpusie aparatu, jak i na obiektywach. Co więcej, do zestawu dołączona jest aluminiowa walizka Rimowa Topas Multiwheel Cabin Trolley, która gwarantuje bezpieczeństwo sprzętu i sprawdzi się idealnie jako bagaż podręczny na pokładzie samolotów.

Leica-D-Lux-6-100-years-edition

Druga edycja, Leica D-Lux 6 ‘Edition 100′, to kompaktowy aparat Leica D-Lux 6 z charakterystycznym srebrnym obiektywem i błyszczącym czarnym korpusem. Pod względem technicznym aparat ten niczym nie odbiega od standardowego modelu. Wyróżnia go jednak jubileuszowe logo usytuowane na korpusie oraz dołączone do zestawu eleganckie etui wykonane z prawdziwej skóry, oznaczone logiem i wyposażone w dodatkowe paski dla wygodnego noszenia aparatu. Wydanie ograniczono do 5 tys. sztuk.

Aparaty są już dostępne w sprzedaży i można je kupić tylko w opisanych zestawach.

/Żródło: Leica/

About Author

Kamila Stefek

Kamila Stefek

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Podaj wynik: *