Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Aktualizacja oprogramowania dla Nikona D800/D800E

Aktualizacja oprogramowania dla Nikona D800/D800E
Maj 16
12:29 2014

Firma Nikon udostępniła nową wersję oprogramowania 1.10 dla pełnoklatkowych lustrzanek D800/D800E. Aktualizacja wprowadza m.in. obsługę kart CompactFlash o pojemności większej niż 128 GB, poprawki funkcjonalne i inne. Nikon zaktualizował także oprogramowanie dla modułu komunikacyjnego UT-1, dwóch modeli aparatów Coolpix oraz bezlusterkowców z serii Nikon 1.  

Aktualizacja oprogramowania D800/D800E do wersji 1.10 – modyfikacje:

 • Ustawienie osobiste f13 zmieniono na Rola przycisku nagrywania filmu.
 • Po zmianie ustawienia osobistego f13 na Rola przycisku nagrywania filmu opcja Rola przycisku AF-ON na MB-D12 jest obecnie ustawieniem osobistym f14.
 • Dodano ustawienie osobiste f15: Rola przycisku Fn na pilocie zdalnego sterowania.
 • Poniżej wymieniono nazwy funkcji, które zostały dodane lub zmienione w przypadku używania aparatu D800E z modułem komunikacyjnym UT-1 działającym pod kontrolą oprogramowania w wersji 2.0. Do menu ustawień dodano opcję Sieć (UT-1) oraz zmieniono nazwę opcji Przekaźnik bezprzewodowy na Przekaźnik bezprzewodowy (WT-4).
  Funkcje, które zostały dodane:
  – Tryb serwera HTTP
  Pozwala przeglądać zdjęcia zapisane na karcie pamięci aparatu oraz wykonywać zdjęcia z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze lub na urządzeniu iPhone.
  Funkcje, których nazwa została zmieniona:
  – Tryb Przesyłanie FTP (wcześniej Tryb transferu danych (FTP))
  Pozwala przesyłać na serwer FTP zdjęcia bezpośrednio podczas fotografowania oraz zdjęcia i filmy zapisane na kartach pamięci aparatu.
  – Tryb Przesyłanie zdjęć (wcześniej Tryb transferu danych (PC))
  Pozwala przesyłać do komputera zdjęcia bezpośrednio podczas fotografowania oraz zdjęcia i filmy zapisane na kartach pamięci aparatu.
  – Tryb Sterowanie aparatem (wcześniej Tryb komputera)
  Służy do sterowania aparatem z komputera z działającym programem Camera Control Pro 2 (dostępnym osobno) oraz do zapisywania zdjęć i filmów bezpośrednio na komputerze.
  Aby włączyć obsługę tych funkcji, należy zaktualizować oprogramowanie modułu komunikacyjnego UT-1 do wersji 2.0 lub nowszej oraz zaktualizować narzędzie Wireless Transmitter Utility do wersji 1.5.0 lub nowszej. Po zaktualizowaniu oprogramowania aparatu nie można używać profili sieciowych określonych we wcześniejszych wersjach. Konieczne jest ich ponowne utworzenie.
 • Dodano obsługę zaktualizowanej wersji oprogramowania modułu komunikacyjnego UT-1.
 • Dodano obsługę kart pamięci Compact Flash o pojemności większej niż 128 GB.
 • Po wybraniu wartości Tylko przycisk AF-ON dla ustawienia osobistego a4 (Włączenie AF) i naciśnięciu przycisku AF-ON w celu zainicjowania autofokusa podczas fotografowania z użyciem wizjera ostrość pozostawała zablokowana nawet po zdjęciu palca z przycisku, a migawkę można było wyzwolić w dowolnym momencie. Obecnie specyfikacje zostały zmodyfikowane tak, że przy spełnieniu poniższych warunków, jeśli aparat nie ustawi ostrości, nie będzie można wyzwolić migawki.
  – Ustawiony tryb autofokusa to AF-S (pojedynczy AF)
  – Ustawiony tryb pola AF to Jednopolowy AF
  – Dla ustawienia osobistego a2 (Priorytet w trybie AF-S) wybrano wartość Ostrość
 • W przypadku zapisania wartości dla 12 lub 18 obiektywów w opcji Precyzyjna korekta AF > Zapisana wartość w menu ustawień tylko niektóre z tych obiektywów były wyświetlane po użyciu opcji Wyświetl zapisane wartości. Ten problem został rozwiązany.
 • Po ustawieniu wybieraka podglądu na żywo w pozycji fotografowania z podglądem na żywo i wybraniu dla ustawienia osobistego g4 (Rola przycisku migawki) wartości Nagrywanie filmów nie można było zmierzyć wartości dla manualnego pomiaru balansu bieli. Ten problem został rozwiązany.
 • Po ustawieniu wbudowanej lampy błyskowej w trybie sterownika zdalne lampy błyskowe nie zawsze były wyzwalane. Ten problem został rozwiązany.
 • W sporadycznych przypadkach dioda dostępu do karty pamięci świeciła dłużej niż zwykle i trzeba było poczekać, aby wykonać dowolną operację. Ten problem został rozwiązany.

Szczegółowe informacje oraz pliki do pobrania znajdują się na poniższych stronach:

/Źródło: Nikon/

About Author

Kamila Stefek

Kamila Stefek

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Podaj wynik: *