Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Nowy LUMIX DMC-GX8 – styl i znakomite parametry

Nowy LUMIX DMC-GX8 – styl i znakomite parametry
Lipiec 16
15:51 2015

Firma Panasonic prezentuje dziś aparat LUMIX DMC-GX8, czyli najnowszy model z wysoko ocenianej i wyróżniającej się znakomitymi parametrami serii bezlusterkowych aparatów fotograficznych LUMIX GX. Nowy aparat Panasonic, opracowany na bazie sukcesu modelu LUMIX DMC-GX7, został wyposażony w najnowszą technologię rejestracji obrazu w rozdzielczości 4K oraz ― po raz pierwszy w aparatach Panasonic ― podwójny układ stabilizacji obrazu (Dual I.S.), a jego smukła i elegancka stylistyka prezentuje się doskonale.

Aparat LUMIX DMC-GX8 to kolejna innowacja firmy Panasonic w dziedzinie sprzętu do cyfrowej rejestracji obrazu. Kompaktowy, mobilny i uniwersalny aparat przypadnie do gustu użytkownikom lubiącym fotografowanie w ruchu i na ulicy, a zróżnicowane style fotografowania dostępne w tym modelu docenią zarówno profesjonaliści, jak i fotoamatorzy. Aparat LUMIX DMC- GX8 wyposażony został także w szereg łatwych w obsłudze funkcji kreatywnych, które umożliwiają rejestrowanie i udostępnianie artystycznych wizji z jeszcze większą kontrolą niż dotychczas.

Zapierająca dech w piersiach jakość obrazu za każdym razem

Matryca Digital Live MOS o rozdzielczości 20,3 megapiksela w aparacie LUMIX DMC-GX8 stanowi gwarancję najwyższej jakości obrazu.  Nawet w przypadku zdjęć wykonanych przy słabym oświetleniu ilość szumów jest minimalna, a wyższy poziom nasycenia światłem zapewnia lepszą dokładność oraz szerszy zakres dynamiczny, a tym samym realistyczne odwzorowanie kolorów.

Zwiększona zdolność aparatu do rejestracji obrazu przy słabym oświetleniu to także zasługa nowego procesora obrazu Venus Engine, który pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość i czułość przy ograniczeniu szumów do minimum. Udoskonalenie to pozwala wyeliminować bloki szumów, które dawniej były trudne do wykrycia, a ostateczny efekt jest maksymalnie zbliżony do tego, co fotograf zobaczył w wizjerze.

Spójność i precyzja odwzorowania obrazu to jeden z podstawowych atutów aparatu LUMIX DMC-GX8, a do uzyskania takiego efektu przyczynia się też pierwszy na świecie podwójny układ stabilizacji obrazu. Dzięki współdziałaniu układów stabilizacji obrazu w obiektywie i korpusie możliwa jest korekta nawet znacznego drżenia ręki, a zdjęcia ― zarówno panoramiczne, jak i wykonywane w trybie teleobiektywu oraz przy słabym oświetleniu ― nie są rozmazane.

Procesor obrazu Venus Engine z czterordzeniowym procesorem umożliwia szybkie przetwarzanie obrazu w tempie 8 kl./s (AFS) / 6 kl./s (AFC), ułatwiając uzyskanie precyzyjnych i ostrych ujęć szybko poruszających się obiektów. Poprawia on także odwzorowanie kolorów dzięki analizie każdej klatki z uwzględnieniem nie tylko samego koloru, ale także nasycenia i jaskrawości. Aparat LUMIX DMC-GX8 zapewnia również lepsze odzwierciedlenie faktury („Natural Texture Expression”) dzięki znacznie poprawionej czułości, rozdzielczości, odwzorowaniu kolorów i gradacji.

Pełna kontrola nad rejestracją obrazu 4K

Jednym z najważniejszych udoskonaleń w porównaniu z popularnym modelem LUMIX DMC-GX7 jest wprowadzenie funkcji wideofilmowania 4K. Aparat LUMIX DMC-GX8 rejestruje niezwykle płynne wideo w wysokiej rozdzielczości QFHD 4K 3840 x 2160 przy 25p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4, a także w rozdzielczości Full‑HD 1920 x 1080 przy 60p (50 Hz) w formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264) z praktycznym ciągłym autofokusem.

Nowa funkcja 4K w modelu LUMIX DMC-GX8 pozwala nie tylko na uzyskanie zadziwiającej jakości obrazu wideo, ale także na przyjęcie zupełnie nowego podejścia do procesu fotografowania. Funkcja 4K Photo, powiązana z funkcją zapisu wideo 4K, umożliwia wyodrębnienie 8‑megapikselowego kadru z pełną kontrolą i precyzją, co ułatwia uwiecznienie wszystkich magicznych i najbardziej ulotnych chwil.

Aparat LUMIX DMC-GX8 został wyposażony w trzy funkcje 4K Photo: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst. Funkcje, które po raz pierwszy zastosowano w niedawno wprowadzonym modelu LUMIX DMC-G7, pomagają zarejestrować najdoskonalsze ujęcie, pozwalając na wyodrębnienie konkretnego kadru z nagrania wideo 4K:

4K Burst Shooting — umożliwia nieprzerwane fotografowanie w tempie 30 kl./s przez maksymalnie 29 minut i 59 sekund, a materiał ten można następnie wykorzystać tak samo jak zdjęcia seryjne wykonane z przytrzymanym spustem migawki.

4K Burst (Start/Stop) — uruchamia seryjne fotografowanie za pomocą pojedynczego naciśnięcia spustu migawki i zatrzymuje przez kolejne naciśnięcie; taki tryb pracy sprawdza się przy dłuższym oczekiwaniu na najlepszy moment do zdjęcia.

4K Pre-burst — automatycznie zapisuje po 30 klatek z sekundy przed naciśnięciem spustu migawki i po nim, dzięki czemu fotograf ma do dyspozycji aż 60 ujęć, z których może wybrać najlepsze.

Zarówno w trybie 4K Burst Shooting, jak i 4K Burst (Start/Stop) można zarejestrować prawie 30 minut materiału, co daje kilkadziesiąt tysięcy obrazów w różnym formacie: 3840 x 2160 (16:9), 3328 x 2496 (4:3), 3504 x 2336 (3:2) i 2880 x 2880 (1:1).

Uniwersalny aparat na każdą okazję

Seria LUMIX GX słynie z kompaktowej i eleganckiej stylistyki. Najnowszy model, opracowany na bazie sukcesu swojego poprzednika, zapewnia jednocześnie mnóstwo nowych rewelacyjnych funkcji maksymalizujących użyteczność urządzenia. Zbudowany ze stopu magnezowego korpus aparatu LUMIX DMC-GX8 jest lekki, a jednocześnie solidny i wytrzymały.  Dzięki odporności na zachlapanie i kurz uzyskanej przez dokładne uszczelnienie poszczególnych części korpusu możliwe jest fotografowanie w ekstremalnych warunkach.

Nowy wizjer LVF o rozdzielczości 2360 tys. punktów można odchylać w zakresie 0–90 stopni, co zwiększa funkcjonalność i wygodę posługiwania się aparatem. Wyświetlacze OLED zastosowane zarówno w wizjerze LVF, jak i monitorze, charakteryzują się szybkim czasem reakcji, co umożliwia precyzyjną obserwację szybko poruszających się obiektów, a wysoki współczynnik kontrastu 10 000:1 gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów bez prześwietlania i zaciemniania mocno oświetlonych i zacienionych stref kadru.

Widoczność w wizjerze LVF znacznie się poprawiła dzięki nowo zaprojektowanej muszli ocznej. Współczynnik powiększenia 1,54x / 0,77x (odpowiednik formatu 35 mm) ― jak dotąd największy w całej serii LUMIX G ― pozwala skomponować ujęcie i zarejestrować je jako zdjęcie lub materiał wideo dokładnie według koncepcji użytkownika. Z tyłu aparatu zastosowano 3‑calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 1040 tys. punktów, który można odchylać w poziomie (0–180 stopni) i pionie (0–250 stopni), co ułatwia fotografowanie pod różnymi kątami.

Oba wyświetlacze obejmują 100% pola widzenia obiektywu, dzięki czemu fotograf nie przeoczy ważnych wydarzeń rozgrywających się przy krawędziach kadru, a ustawienia jasności, kontrastu i nasycenia wyświetlanego obrazu można regulować osobno. Widok obrazu przełącza się automatycznie między wizjerem LVF a monitorem z tyłu aparatu dzięki czujnikowi oka w wizjerze LVF, co przyczynia się do wydłużenia czasu pracy akumulatora.

Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym zakres kontroli użytkownika nad ustawieniami aparatu LUMIX DMC-GX8 są dwa praktyczne pokrętła, których działanie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Pokrętła umieszczone z przodu i z tyłu aparatu służą zasadniczo do ustawiania przysłony i szybkości migawki, ale system Dial Operation Switch pozwala tymczasowo zmienić ich przeznaczenie. Takie rozwiązanie usprawnia wybór trybu zdjęć, w tym 4K Photo, oraz umożliwia szybsze i dokładniejsze kadrowanie oraz rejestrowanie ujęć nieruchomych lub filmu.

Fotografowanie najbardziej ulotnych chwil

System autofocusu oparty na detekcji kontrastu stosowany we wszystkich aparatach LUMIX G umożliwia przesyłanie cyfrowego sygnału z szybkością do 240 kl./s, co zapewnia niezwykle szybką i płynną automatyczną regulację ostrości.

W modelu LUMIX DMC‑GX8 system ten wzbogacono o opracowaną przez firmę Panasonic technologię Depth From Defocus (DFD)¹, która jeszcze bardziej skraca czas ustawiania ostrości. DFD oblicza odległość od obiektu, oceniając dwa obrazy o różnym poziomie ostrości i analizując jednocześnie optyczną charakterystykę kompozycji. W rezultacie automatyczne ustawianie ostrości w aparacie LUMIX DMC‑GX8 trwa niewiarygodnie krótko, bo tylko 0,07 sekundy². Błyskawiczna regulacja ostrości przydaje się szczególnie przy większej ogniskowej oraz umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z większą częstotliwością (8 kl./s AFS / 6 kl./s AFC).

Dzięki zastosowaniu nowego algorytmu wydajność śledzenia przez autofokus w aparacie LUMIX DMC-GX8 poprawiła się o 200% w porównaniu z modelem LUMIX DMC-GX7. Nowy system śledzenia przez autofokus opiera się nie tylko na kolorze, ale także na rozmiarze i wektorze ruchu obiektu, co zwiększa precyzję śledzenia i za każdym razem zapewnia doskonałą ostrość zdjęć. Ponadto funkcja autofokusu przy słabym oświetleniu umożliwia bardziej precyzyjne ustawienie ostrości w ekstremalnie trudnych warunkach, jakie panują na przykład w czasie wieczornego wyjścia z przyjaciółmi czy przy fotografowaniu przyrody po zmroku.

Praktyczne funkcje łączności

Aparat LUMIX DMC‑GX8 jest wyposażony w moduł Wi-Fi, który zwiększa funkcjonalność urządzenia, ułatwiając i przyspieszając procedurę udostępniania zdjęć. Dzięki obsłudze standardu NFC aparat można w prosty sposób połączyć ze smartfonem i tabletem, aby wysłać zdjęcia i klipy wideo do mediów społecznościowych lub e‑mailem do rodziny i znajomych niemal natychmiast po ich zarejestrowaniu. Urządzenie mobilne można także wykorzystać do zdalnego sterowania aparatem LUMIX DMC‑GX8 i regulacji takich ustawień, jak ostrość, przysłona, szybkość migawki i ISO, a także do uruchomienia spustu migawki.

Mnóstwo innych, ciekawych funkcji

• Nowa maksymalna szybkość migawki 1/16 000 s (migawka elektroniczna)
• Udoskonalony tryb panoramy (priorytet jakości obrazu lub kąta ujęcia)
• Gniazdo mikrofonu 2,5 mm
• Ulepszony wizjer LVF 21 mm ułatwiający obsługę aparatu przez osoby noszące okulary
• Precyzyjne ustawienie zakresu ostrości na ekranie aparatu; autofokus z czujnikiem oka / dotykowy / Starlight
•Tryb P/A/S/M przy rejestracji wideo
•Tryb cichy
•Tryb kreatywnej kontroli
• Edycja w aparacie, w tym: przetwarzanie formatu RAW i retusz
•Tryb filmu poklatkowego / animacji poklatkowej

About Author

Przemysław Bicki

Przemysław Bicki

Idź, szukaj i rób zdjęcia! Ta strona jest tylko informacyjna, nie siedź przy komputerze tylko rób zdjęcia... :)

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment