Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

SIGMA 200-500mm F2.8 EX DG – najjaśniejszy obiektyw o tej ogniskowej?

SIGMA 200-500mm F2.8 EX DG – najjaśniejszy obiektyw o tej ogniskowej?
Styczeń 15
16:02 2014

W wielu dziedzinach fotografii istnieje potrzeba połączenia długich ogniskowych z krótkimi czasami naświetlania (np. w celu zamrożenia dynamicznego ruchu). I tak w fotografii sportowej pożądane są więc obiektywy o bardzo długich ogniskowych (400-500mm) z możliwie największym otworem przysłony. Skonstruowanie jasnego teleobiektywu, jest jednak niezwykle skomplikowane i kosztowne a zasada jest przy tym banalnie prosta: im większa ogniskowa, tym trudniej skonstruować bardzo jasny obiektyw i możemy mieć pewność, iż będzie on droższy :).
Jednym z popularniejszych profesjonalnych teleobiektywów jest model 70-200mm F2.8, który jest produkowany przez praktycznie wszystkich producentów obiektywów. Powyżej ogniskowej 200mm zaczynają się już problemy i tylko najbardziej doświadczone firmy są w stanie zaprojektować wysokiej jakości obiektyw np. 300mm F2.8. W zdecydowanej większości są to już jednak obiektywy stałoogniskowe (jako ciekawostkę przypomnimy, iż SIGMA jako jeden z niewielu producentów, wypuścił teleobiektyw 300mm o zmiennej ogniskowej tj. model SIGMA 120-300mm F2.8). Poprzeczka jednak ciągle idzie do góry i o ile na rynku można jeszcze spotkać pojedyncze „stałki” o ogniskowej 400mm i świetle F2.8, tak jeszcze do niedawna nikt nie zdecydował się na podniesienie tej granicy na wyższą ogniskową.
W 2008 roku SIGMA Corporation stworzyła obiektyw SIGMA 200-500mm F2.8 EX DG. Jest to pierwszy i na chwilę obecną* jedyny obiektyw, który łączy w sobie ogniskową 500mm i światło F2.8. Mało tego… to obiektyw zmiennoogniskowy!! (a nie musimy chyba przypominać, iż skonstruowanie zooma jest znacznie bardziej wymagające od zaprojektowania obiektywu stałoogniskowego).sigma200_500_2

Ten 16-kilogramowy olbrzym jest dowodem na to, iż dla SIGMY nie ma rzeczy niemożliwych. Oczywiście tak wyśrubowane parametry stawiają znaczne problemy konstrukcyjne. O wadze już wspomnieliśmy, a średnica przedniej soczewki oscyluje w granicach 200mm więc cena filtrów byłaby astronomiczna (największy znany nam filtr UV 105mm to koszt ok. 800zł, nie wspominając o filtrze polaryzacyjnym). Bardzo słusznie zdecydowano się więc na zastosowanie filtrów zakładanych od strony bagnetu (gdzie obiektyw jest najwęższy). Co ciekawe, pojemnik mieści tam filtry o średnicy 72mm (czyli więcej niż niejeden obiektyw ma swoja średnicę w najszerszym punkcie). Soczewki obiektywu są tak duże i ciężkie, że żaden ultradźwiękowy silnik klasycznej konstrukcji nie byłby w stanie odpowiednio szybko i płynnie ich przesuwać. Zdecydowano się więc na zainstalowanie wewnętrznego silnika AF o tak dużym poborze prądu… iż musi być zasilany dodatkowym akumulatorem….. Tak! Obiektyw zasilany akumulatorem litowo-jonowym :) (dokładnie takim samym jak w lustrzankach SIGMA SD14 czy SD15). Kolejną innowacją jest zainstalowanie w obiektywie….. wyświetlacza LCD, który informuje nas o ogniskowej oraz odległości ostrzenia :).

Tak jasny obiektyw będzie również świetnie współpracował z telekonwerterem i co ciekawe, TC x2.0 jest już dokładany przez producenta „w gratisie” :). Aby pomóc w transporcie, do zestawu dołączona jest również gustowna walizka na kółkach.

Cena takiego „cudu techniki” oscyluje w granicach 100 000zł i choć w Polsce ciągle czekamy na pierwszego zadowolonego Klienta, tak doszły nas wieści, iż na świecie są już szczęśliwi posiadacze tego obiektywu.

Oczywiście nie jest to klasyczny obiektyw „handlowy”, a raczej próba pokazania zaawansowania technologicznego filtry SIGMA. Dla tej firmy innowacyjność była bowiem od zawsze jednym z głównych elementów swojej misji, o czym przekonacie się już niedługo w kolejnych ciekawostkach z cyklu „czy wiesz, że…” oraz podczas prezentacji nowych produktów… :)

źródło: sigma-foto.pl

About Author

Przemysław Bicki

Przemysław Bicki

Idź, szukaj i rób zdjęcia! Ta strona jest tylko informacyjna, nie siedź przy komputerze tylko rób zdjęcia... :)

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Podaj wynik: *