Something went wrong with the connection!

PMFP.pl – portal miłośników fotografii przyrodniczej

Test lornetki Nikon EDG 8×42

Test lornetki Nikon EDG 8×42
Luty 18
17:33 2014

Postanowiłem zrobić szybki test lornetki EDG 8×42 od Nikona. Jest to flagowy model tego producenta, z najwyższej półki, dlatego skupiłem się na podglądaniu ptaków. Cena tego sprzętu wynosi około 6 500 – 7 000zł stawiając go na najwyższej półce jeśli chodzi o kwestie finansowe. A jak to wygląda jeśli chodzi o jakość? Postaram się na to odpowiedzieć.

W zestawie z lornetką dostajemy także pokrowiec, pasek do zawieszenia na szyję, a także osłonki na szkła. Wygląd od razu robi wrażenie – nie „pachnie” chińszczyzną, jest masywna, dokładnie wykończona, przy tym idealnie leży w dłoni, dzięki gumowemu wykończeniu. Daje to pewny uchwyt i bezpieczeństwo. Po pierwszym podniesieniu lornetki od razu wiadomo, że nie mamy do czynienia z byle czym. Jest dosyć ciężka, ale to plus, dzięki czemu mamy doskonałe wyważenie. Warto i trzeba zaznaczyć, że lornetka jest wodoszczelna (do głębokości 5m), dzięki temu sprawdzi się z całą pewnością w ciężkim terenie, idealna właśnie dla foto-przyrodników.

Sprawdzany przeze mnie model ma 8-krotne powiększenie. Średnica obiektywu wynosi 42m. Oferuje to bardzo duże pole widzenia – 135m/1000m. Jest to jeden z największych zakresów w tej klasie sprzętu. Ostrość możemy nastawić już od niespełna 3m, co jest przydatne przy podglądaniu najmniejszych ptaków. Warto jednak zaznaczyć, że ostrzenie przy tak małej odległości nie daje już takich efektów, obraz jest delikatnie rozmydlony. Czepiam się, ale przy takim sprzęcie ciężko znaleźć wady, więc szukam tych najdrobniejszych.3049578953

Idąc dalej – odległość źrenicy wynosi 19.3mm, a dzięki możliwości wysuwania jest odpowiednia także dla osób noszących okulary. Sam noszę okulary przez co z początku miałem mały problem, kiedy gałka oczna nie mogła się zatrzymać i obraz mi się ruszał, ale to kwestia przyzwyczajenia. Soczewki zostały pokryte powłoką przeciw odblaskom, Nikon do tego wykorzystał najlepsze technologie. Szkła znane z Nikkora niwelują powstawania aberracji chromatycznej, przy ostrym słońcu jakie było kilka dni temu żadnych kolorowych otoczek nie zauważyłem. Najciekawsze jest to, że obraz jakimś cudem był jaśniejszy od tego „realnego”, bez lornetki J Nie wiem jak to możliwe, ale ja to tak widziałem… Wszystkie parametry podawane przez producenta mają odzwierciedlenie w terenie – najwyższa klasa, żadnego przekoloryzowania walorów. Obserwując ptaki i inne zwierzęta nie ma problemu z ustawieniem ostrości. Ja bynajmniej nie miałem. Bardzo dokładny zakres focusa, z płynną regulacją szybko łapie to co chcemy zobaczyć.

Dane techniczne:

 • Powiększenie (x) 8
 • Średnica obiektywu(mm) 42
 • Kątowe pole widzenia (rzeczywiste/stopnie) 7,7
 • Kątowe pole widzenia (pozorne/stopnie) 56,6
 • Pole widzenia na 1000 m (m) 135
 • Źrenica wyjściowa (mm) 5,3
 • Jasność względna 28,1
 • Odległość źrenicy wyjściowej (mm) 19,3
 • Minimalna odległość zdjęciowa (m) 3
 • Masa (g) 785
 • Długość(mm) 148
 • Szerokość (mm) 141
 • Dostosowywanie odległości między źrenicami(mm) 55-76
 • Wodoodporność 5 m

Podziękowanie dla firmy Nikon za użyczenie sprzętu do testów.

About Author

Przemysław Bicki

Przemysław Bicki

Idź, szukaj i rób zdjęcia! Ta strona jest tylko informacyjna, nie siedź przy komputerze tylko rób zdjęcia... :)

Related Articles

1 Comment

 1. lukinio
  lukinio Luty 19, 14:39

  Sprzęt super, sam bym się takim pobawił, ale ta cena… masakryczna :)
  PS. Test ciekawy – szybko, zwięźle i na temat. Tak trzymać!

  Reply to this comment

Write a Comment

Podaj wynik: *